Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Invatamantul romanesc?

+2
Ghanda
Ada
6 participanți

 :: Diverse :: Discutii

In jos

Invatamantul romanesc? Empty Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Ada Vin 25 Sept 2009, 22:50

Ce parere aveti despre invatamantul nostru?

M-am gandit ca ar fi bine sa ne dam cu parerea despre chestia asta. Altfel nu o pot numi.
Sa va dau un exemplu: Pana in clasa a 10-a, copiii sunt obligati sa 'treaca pe la scoala'. De la clasa a 10-a in sus, invatamantul nu mai este obligatoriu. Nu ca ar fi aici buba. In clasa a 9a se face un fel de 'recapitulare cu adaugarea catorva detalii' a celor 4 ani de scoala generala. Buun, nicio chestie pana aici, sa zicem. In clasa a 10-a, in schimb, elevul nostru e obligat sa invete atata materie la literatura cat ar trebui sa invete in 2 ani de liceu. Frumos, nu? Smile Mirobolant, as zice.
Asta punand capac la faza ca in Romania, in ziua de azi, tineretul nu mai stie ce e aia o carte! Necitind cartile copilariei, 1001 de nopti, Fram, ursul polar, Calatoriile lui Guliver, s.cl. , copiii devin viitori analfabeti. Si nu ma refer ca nu pot scrie sau citi... Analfabeti in domeniul cartilor. Iar profesorii incurajeaza chestia asta prin faptul ca le cer elevilor comentarii la anumite opere (pe care elevii le pot citi sau nu) fara sa se asigure ca elevul cietste opera respectiva. Ei, credeti voi ca elevul care nu a mai pus mana pe o carte de ceva vreme alege sa faca el singur comentariul? Nuu... :b-): ca doar de aia are internet acasica.
Cea mai mare prostie! Copiatul comentariilor de pe net. Iar profii incurajeaza prostia asta.
De ce se mai mira ministrii ca sunt atatie prosti in tara? :ras:
Macar de-ar lasa-o mai moale cu sistemul asta imbecil...

Comparati chestia asta cu, de exemplu, invatamantul din Finlanda. Astia investesc foarte mult in invatamant. Unele scoli au pereti care se pot muta, astfel incat atunci cand au nevoie pot avea parte de o sala de cinematograf in scoala.
Bine.. chestia cu peretii nu-i asa importanta xD. Mai important e ca de ex. la matematica, 7 copii au un profesor. Asta insemnand ca profesorul poate explica fiecaruia dintre elevi rezolvarea unei ecuatii. Dupa care profesorul il ia frumusel de manuta si il duce sa vada cum se poate folosi practic acea ecuatie...Asta nu cred ca se va intampla vreodata in Romania. De ce? Clasele sunt formate in general din aproxiamtiv 20-30 de copii. Ce conteaza daca X-ulescu nu a inteles lectia? Profesorul isi ia banii pentru ora aia.

Mda, ar trebui sa imi deschid un blog nu? :ras: [kiddin']
Mai sunt cateva chestii de zis, poate le voi spune pe parcurs. Acum vreau sa stiu si parerea voastra.
Ada
Ada
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 30

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Ghanda Lun 28 Sept 2009, 18:31

alta chestie care oe mine ma scoate din sarite:
la profilul "uman" de la liceu, aia fac mate panantr-a zecea. dupa care dintr-a 11-a scapa
noi, astia mai fraieri de la "real", nu numai ca suportam romana pana-ntr-a 12, dar mai dam si bac! unde e dreptatea-n lume?! daca desteptilor de la uman nu le mai trebuie matematica, noua astora de la real, la ce ne serveste romana?! daca vroiam romana, ne duceam la uman! noi am vrut mate si stiinte! bine, sa facem romana pana-ntr-a 12.....dar sa nu dam frate bac! unde il doare pe unu' interesat de stiinte de interpretarea unui text poetic....unu' de la real are inclinatii spre stiinte (ca d-aia s-a dus la real in *******************), nu spre interpreatrea unor texte. unu de la real, cand citeste o poezie de-a lui arghezi despre o albina moarta, intelege ca e o albina moarta, nu intelege ca sufletul poetului ....:-@: . si atunci de ce sa dea romana la bac, cand el n-are inclinatii spre asa ceva! sa dea si desteptii de la uman bac la mate, si o sa dau si eu cu zambetul pe buze bac la romana

Ghanda
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 228
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 30

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de stea movulie 33 Mar 29 Sept 2009, 19:27

nu pot comenta nimic de invatamantul din liceu atata timp cat nu-l cunosc. e mine ma enerveaza foarte multprograma scolara a eleviilor de gimnaziu si nu numai .cred ca peste 80 la suta din cestiile care le invatam in clasele 1-8 nu ne folosesc in viata. de exemplu: la ce imi trebuie mie muzica si desen? din moment ce am optat pt o clasa de x. si cornu si laptele?mi se pare ca astfel ministrii dau banii degeaba.ei le duc la scoli doar ca sa fi.nu se asigura nimeni daca sunt comestiile sau nu.
stea movulie 33
stea movulie 33
Starter
Starter

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 18/09/2009
Varsta : 26
Localizare : lumea nemuririi

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Ghanda Mier 30 Sept 2009, 13:38

:ras: clasica intrebare: la ce ne trebe muzica si desen...eu as adauga si tehnologie, la nivel de 5-8. e adevarat ca poate nu-ti vor folosi tie in viata, dar in invatamantul gimnazial te hotarasti cam ce cale urmezi, cam ce slujba vrei si de asta se fac toate materiile. poate tie ti se par inutile, dar poate x descopera ca are talent la desen si merge la un liceu special unde se pune accentul pe desen (tonitza). poate lui i se pare inutila matematica sau fizica. si pe langa motivul asta, mai e si faptul ca materiile astea sunt impuse de UE. au si ele utilitatea lor, nu pentru toata lumea, dar pentru cativa
cat despre corn si lapte....mda...sunt utile ca sa aiba baietii cu ce sa se joace si cam atata. in 5-8 nu le mai mananca nimeni...ma rog....

si chiar daca ai optat pentru o clasa de x, nu inseamna ca faci numai ,ateria respectiva si atat. dar pe aia se pune accent. pe mine ma stresweaza faptul ca facem romana panantr-a 12, nu pentru ca e o materie inutila, ci pentru ca aia de la uman scapa de mate. mi se pare nedrept si discriminatoriu....dar poate pana ajung eu a 11-a se schimba chestia asta...(sa dea domnu)

Ghanda
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 228
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 30

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Kitty Dum 04 Oct 2009, 21:06

pe mine ma enerveaza ca nu inteleg la ce foloseste tehnologia.
apropo de corn si lapte...pai este ca sa ne batem noi (glumesc).uni copii nu au pachetel si decat sa nu manance nimic mai bine ia un corn si un lapte.
Kitty
Kitty
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 349
Data de inscriere : 12/08/2009
Varsta : 26
Localizare : in spatele tau

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Moira Vin 23 Apr 2010, 23:32

Cornu` e facut pentru a-l primi in cap si pe urma pentru a-l baga in pantalonii celui ce la aruncat iar laptele e facut pentru a-l arunca de la etaj in capul sau in masina directoarei . Si Ghanda eu nu cred ca e nederept ca cei de la real trebuie sa faca si romana caci si eu voi da la uman si la uman trebuie sa se faca mate chiar daca o urasc si ma zapaceste total , aici noi doua suntem total opuse. Oricum ca sa imi exprim parerea intr-o fraza mai " cizelata" voi spune ca : " Invatamantul din romania a fost facut pentru a zapaci elevul e o panarama si o prostie " si cam asta e parerea mea ( doamne mie mie greu sa scriu atatea randuri dar cel putin am argumentat cat de cat )
Moira
Moira
RPG Lover
RPG Lover

Numarul mesajelor : 104
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 27
Localizare : In your face

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Kira Sam 08 Mai 2010, 14:01

In primul rand,noi,copii care am crescut in scoli "civilizate" de la "oras" putem sa zicem ca nu ne trebuie cornul si laptele(desi,eu iau f des laptele,pt mama,care il foloseste la ea la servici pentru cafea Laughing) dar,in "Frecateii din deal" sau in mai stiu eu ce sat uitat de lume,copii de acolo sunt mai mult decat fericiti ca primesc mancare.Mancare,pe care nu ar arunca-o nicodata pe jos sau unii in altii. Evil or Very Mad

Apoi,in scolile din rom. se invata mult mai multe carte deact in sua.Aia fac in liceu ce facem noi in generala Neutral Teroetic,ar trebui sa fim mai destepti....Practic,nu suntem.Iar IQ-ul majoritatii populatiei rom e increbibil de mic in comparatie cu cel al altor popoare....europene sau asiatice*.De unde sa stie badea Gheorghe unde e Thailanda?
*Deh,nici americanii nu prea stiu istorie sau geografie(dar sunt mai cinstiti,muncitori si civilizati):ma uitam la The amazin race la tv.O americanca vrea bilete pt capitala Ucrainei.Se duce si cere- 2 bilete de avion pentruuu.....Cernobal!In final,vanzatoarea i-a explicat ca nu vrea acolo ci la Kiev dar asta e alta poveste.Ce sa ceri mai mult?Nu stie fata istorie,asta e! lol!


Oricum,pacat ca sistemul e asa prost organizat acum...
Dar!In ziua de azi,cui ii pasa daca copiii invata carte?(in rom) De ce sa platim profesorii?Ce fac ei pentru tara?E criza,sunt orbi!?Si mai fac si greva!?Doamne....in loc sa zica mersi ca nu ii da pe toti afara,indraznesc sa se opuna dorintelor guvernului?!Niste incompetenti!Dar,ce conteaza?La batranete oricum or sa moara de foame,impreuna cu pensionarii....si ce?Se duc intr-un loc mai bun,nu?
Or sa traiasca bine acolo!=))
Kira
Kira
Friend
Friend

Numarul mesajelor : 46
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 28
Localizare : In Vacation

Sus In jos

Invatamantul romanesc? Empty Re: Invatamantul romanesc?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 :: Diverse :: Discutii

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum