Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce alegi?

2 participanți

 :: Diverse :: Carti

In jos

Literatura romana sau cea universala?

Ce alegi? I_vote_lcap14%Ce alegi? I_vote_rcap 14% 
[ 1 ]
Ce alegi? I_vote_lcap86%Ce alegi? I_vote_rcap 86% 
[ 6 ]
 
Total voturi : 7
 
 

Ce alegi? Empty Ce alegi?

Mesaj Scris de Ada Joi 15 Oct 2009, 21:44

Mda...tineretul din ziua de azi tinde sa citeasca tot mai multe carti de autori straini. Nu zic ca nu sunt buni, doar ca unii scriitori de seama ai Romaniei, geniile noastre ca sa le zic asa, sunt lasate intr-un colt de biblioteca si uitate acolo...
Inca o data: nu spun ca literatura universala nu e buna. Dimpotriva. 70% din cartile pe care le-am citit sunt scrise de autori straini. Dar multumita profului de romana am inceput sa ii mai descopar si pe romani. Am recitit Romanul Adolescentului Miop in 3 ore. :ras: Am inteles-o altfel.
Ar fi bine sa mai citim si cartile noastre... ma refer la cele mai vechi, nu la cele pe care le gasesi in manualele de romana si care sunt majoritatea bune de nimic (noi nici nu folosim manualul :ras: ). Mi se pare interesant sa compar scoala, de exemplu, de atunci cu cea de acum... s.a.m.d.
Asadar, chiar daca 30% < 70%, aleg literatura romana. :rusinos:
Ada
Ada
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 29

Sus In jos

Ce alegi? Empty Re: Ce alegi?

Mesaj Scris de The Dude Mar 26 Apr 2011, 14:18

Prefer mai mult literatura universala fiindca este mai diversificata, insa si letura romana este destul de buna, dar tiinde sa repete unele subiecte.
Desigur peima dragoste ramane tot cartea romaneasca insa daca chiar vrei sa iti dau frau imaginatiei nu ai cum sa citesti litera universala, gen Miller, Hemingway, A.E. Poe, Tolstoi etc.

parerea mea Smile
The Dude
The Dude
Newbie
Newbie

My Name : Bogdan
Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 26/04/2011

Sus In jos

Sus


 :: Diverse :: Carti

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum